Kereső
Dr. Bodonhelyi Sándorné pedagógus (óvónő, tanító) a "BÁBVARÁZS VARIA BÁBSZÍNHÁZ" elnevezésű bábkészlet tervezőjének és megalkotójának munkássága, valamint a " BÁBVARÁZS VARIA BÁBSZÍNHÁZ"
2023. december 6.
kulturális örökség

Az értéktárba javasolt nemzeti érték egy több évtizedes oktató-nevelői-módszertani munkásság. Dr. Bodonhelyi Sándorné a bábjáték hagyományát felelevenítve, a korábban, elismert szakemberek által kidolgozott módszertant használta a gyermekek kreatív fejlesztésére, melynek során játékos módon válik lehetővé a gyermekekben szunnyadó színjátszó, mesélő tehetség, kifejezőképesség.  A magyar mesék hagyományos figuráit tartalmazó bábjátékkészlet segítségével nem csak a már ismert mesék vihetők színre, …

A Karol Wojtyla Barátság Központ tevékenysége
2023. május 8.
kulturális örökség

A karitatív létesítményt – népkonyhát – két magánszemély, nevezetesen Farkas P. József és felesége, Farkasné Pásztor Jolán alapította 2005-ben. Az eltelt idők során – támogatók (magánszemélyek, gazdasági vállalkozások, intézmények) ezrei segítségével több százezer adag melegétel került kiosztásra a rászorultak számára – térítésmentesen.


A Karol Wojtyla Barátság Központ működésének sajátossága, hogy külön állami támogatásban nem részesül, ezért a fennmaradásához szükséges anyagi forrásokat – az or…

Kecskemét City Balett
2022. november 28.
kulturális örökség

A Kecskemét City Balett 2013-ban alakult, Barta Dóra, Harangozó Gyula-díjas, Érdemes művész vezetésével azzal a céllal, hogy egy új, dinamikus formában legyen jelen a tánc a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház előadásaiban. A Kecskeméti City Balett egyik oldalról kiszolgálja a Színház táncos produkcióit és zenés előadásait, másik oldalról pedig önálló, meghatározó kulturális szereplővé vált a saját előadásaival és erős, bátorító közönségével. A Kecskeméti City Balett tagjai mind a két minős…

A kecskeméti piarista kulturális örökség három évszázada
2021. szeptember 30.
kulturális örökség


Ma büszkén vallja minden kecskeméti, hogy szülőhelye vagy választott otthona igazi, nagymúltú ISKOLAVÁROS. Ez a cím sok egymásba kapaszkodó generáció szívós munkájának, önzetlen áldozatvállalásának köszönhető. Közülük is kiemelkednek a több mint háromszáz éve közöttünk megszakítás nélkül munkálkodó kegyesrendi atyák, a PIARISTÁK rendi közössége.

Ők, 1715-ös letelepedésükkel új, gyakorlatias tudást nyújtó elemi oktatást és magasszintű, latin nyelvű, klasszikus műveltséget biztosító középiskolát in…

Bella Rózsa grafikusművész munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

Bella Rózsa 1951 november 24-én született Endrődön /mai nevén Gyomaendrőd/. Anyai ágon részben erdélyi módos gazdálkodó családból származik, apai ágon felvidéki felmenőkkel rendelkezik. Ez a kötődés is meghatározata az elődök megismerésére, a hagyományok megőrzésére irányuló törekvését.

Középiskolai tanulmányait Orosházán végezte a Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola biológia-kémia tagozatán. Az itt töltött időszakot ma is meghatározónak tartja, ami nem csak tudással, de emberi tartással…

Bodri Ferenc grafikus- és festőművész munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

Bodri Ferenc 1943. február 28-án Kecskeméten született. A Képző- és Iparművészeti művészeti Gimnázium elvégzése után 1961 és 1965 között a Budapesti Pannónia Rajzfilmstúdióban dolgozott. Művészeti tanulmányait 1965 és 1971 között a Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol mesterének Fónyi Gézát vallotta. 1971-ben költözött vissza szülővárosába, Kecskemétre.

Bodri Ferenc pályakezdése óta ugyanazon a komor és méltóságteljes hangon tudott megszólalni grafikáiban, festményeiben, mint amilyenen hetven…

Kecskeméti Képzőművészek Közössége alkotói és művészetszervezői munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

A Kecskeméti Képzőművészek Közössége 1988-ban alakult a Szakszervezeti Székházban, majd 1991-től a Hírős Agóra közösségeként működik jelenleg félszáznál több képzőművész és egy művészettörténész részvételével. Alapító tagjai között olyan elismert képzőművészeket említhetünk, mint Goór Imre, vagy Bagi Béla. Az alapítás céljai között szerepelt a város művészeti életének szervezése, a közönséggel és a város vezetésével való jó kapcsolat ápolása, a művészeti értékek védelme és hatékony megjelenítése…

Máday Norbert 1848-49-es gyűjteménye
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

    Máday Norbert 1970. április 9-én született Kiskunhalason. A szabadságharcban részt vett huszártiszt és református pap ősei, valamint a történelem iránti szeretete fordította a magyar múlt és annak tárgyi emlékeinek keresése irányába. 7 éves kora óta gyűjti és kutatja a magyar történelmi múlt megmaradt emlékeit, bélyegeket, könyveket és rekvizitumokat. 28 éves kora óta az ország számos múzeumában mutatta be eddig gyűjteményének tárgyait azzal a céllal, hogy a magyar fiatalok megismerhessék mú…

Ötvös Nagy Ferenc ötvös-iparművész munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

Az 1948-ban Jászkiséren született ötvös-iparművész, etnográfus, muzeológus 1987 óta él és dolgozik Kecskeméten.

Autodidakta, mesterének Bokros László festőművészt és Péri József ötvösművészt tartja. Grafikusi, festői indulása után 1981-ben kezdett el kizárólag zománcművességgel foglalkozni. Zománcművészi fejlődése 1983-tól datálódik, ettől kezdve rendszeres résztvevőjévé vált a kecskeméti zománcművészeti alkotótelepeknek. 1987-1996 között a kecskeméti Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhely munka…

Szappanos István festőművész munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

Szappanos István festőművész, főiskolai tanár 1945-ben született Kecskeméten. Az évszázadok óta Kecskeméten megtelepedett, és a város életében kiemelkedő szerepet játszó Szappanos család egyik tagja, Szappanos István (1818-1917) ügyvéd, politikus, lapkiadó, főszerkesztő dédunokája. Édesapja idősebb Szappanos István (1923-1999) jeles akvarellfestő volt, akinek munkásságát már őrzi a Kecskeméti Települési Értéktár.

A rajz iránti vonzalma korán jelentkezett, így érettségije után 1964 és 1968 között …