Kereső
M. Bodon Pál zenetanár, zeneszerző életműve
2025. március 31.
kulturális örökség

Mihályfalusi Bodon Pál 1884. augusztus 7-én született a Gömör megyei Horkán. 1904-ben érettségizett a budapesti V. kerületi állami reáliskolában, majd Bécsbe került, a Konservatorium der Musikfreunde hallgatója lett.  Budapestre 1905-ben tért vissza.  Tanulmányait a Zeneakadémián folytatta, zeneszerzés-tanára Kössler János – Bartók Béla és Kodály Zoltán mestere – volt. 1907-ben – még zeneakadémistaként – Bartók Béla kérésére bekapcsolódott a népdalgyűjtési munkába.  Önéletírása szerint Hódmezővá…

Tóth Sándor fotográfus munkássága
2025. március 26.
kulturális örökség

Tóth Sándor a Petőfi Népe nyugalmazott fotósa, fotó-rovatvezetője, képszerkesztője 1935-ben Tiszakécskén született. Eredetileg vegyésznek készült és a fényképezésre sokáig csak hobbiként gondolt, bár a fotózásba szinte beleszületett, mivel a nagynénje mellett, aki Tiszakécske jónevű fényképésze volt szinte észrevétlenül tanulta meg a fotográfus szakma minden fortélyát. Katonaéveit Kecskeméten töltötte, ekkor már fel-felkérték események megörökítésére. 1957-es leszerelése után spontán döntött úgy…

Laczy Sándor aranykoszorús asztalosmester munkássága
2024. augusztus 8.
kulturális örökség

Laczy Sándor 1863. május 1-én született Kecskeméten. Elhunyt 1917. január 22.-én Kecskeméten.

Édesapja Laczy Sándor tímár mester, édesanyja Sulcz lídia. Az iskolai évek után az iparos mesterséget Hankóvszky Ignácnál sajátította el. A segéd éveket Cegléden, Hódmezővásárhelyen, Szegeden, Kolozsváron, Nagyszebenben, Brassóban, Marosvásárhelyen, Budapesten, Bécsben töltötte. 10 év után hazajött Kecskemétre. 1888-ban önálló mester lett. 1885-ben és 1896-ban kiállítási díjat nyert Budapesten. 1901.-ik …

Montázsmagazin kecskeméti értékeket bemutató tevékenysége
2024. június 13.
kulturális örökség

A Montázsmagazin című kulturális és életmód magazint 2012. február elsején indította el Weninger Endréné családi vállalkozásként. A szerkesztőség később kecskeméti és budapesti munkatársakkal egészült ki, a magazin Íróklubjának vezetője, Orosz Margit költőnő pedig Bánhorvátiból küldi alkotásait, interjúit. A szerkesztőség munkatársai részben újságírói, részben magyar szakos egyetemi tanári végzettséggel rendelkeznek.

A magazin szlogenje „Sokszínű, érdekes, értékes”, mely hűen tükrözi azt a célt é…

Dr. Bodonhelyi Sándorné pedagógus (óvónő, tanító) a "BÁBVARÁZS VARIA BÁBSZÍNHÁZ" elnevezésű bábkészlet tervezőjének és megalkotójának munkássága, valamint a " BÁBVARÁZS VARIA BÁBSZÍNHÁZ"
2023. november 28.
kulturális örökség

Az értéktárba javasolt nemzeti érték egy több évtizedes oktató-nevelői-módszertani munkásság. Dr. Bodonhelyi Sándorné a bábjáték hagyományát felelevenítve, a korábban, elismert szakemberek által kidolgozott módszertant használta a gyermekek kreatív fejlesztésére, melynek során játékos módon válik lehetővé a gyermekekben szunnyadó színjátszó, mesélő tehetség, kifejezőképesség.  A magyar mesék hagyományos figuráit tartalmazó bábjátékkészlet segítségével nem csak a már ismert mesék vihetők színre, …

A Karol Wojtyla Barátság Központ tevékenysége
2023. április 17.
kulturális örökség

A karitatív létesítményt – népkonyhát – két magánszemély, nevezetesen Farkas P. József és felesége, Farkasné Pásztor Jolán alapította 2005-ben. Az eltelt idők során – támogatók (magánszemélyek, gazdasági vállalkozások, intézmények) ezrei segítségével több százezer adag melegétel került kiosztásra a rászorultak számára – térítésmentesen.


A Karol Wojtyla Barátság Központ működésének sajátossága, hogy külön állami támogatásban nem részesül, ezért a fennmaradásához szükséges anyagi forrásokat – az or…

Kecskemét City Balett
2022. november 22.
kulturális örökség

A Kecskemét City Balett 2013-ban alakult, Barta Dóra, Harangozó Gyula-díjas, Érdemes művész vezetésével azzal a céllal, hogy egy új, dinamikus formában legyen jelen a tánc a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház előadásaiban. A Kecskeméti City Balett egyik oldalról kiszolgálja a Színház táncos produkcióit és zenés előadásait, másik oldalról pedig önálló, meghatározó kulturális szereplővé vált a saját előadásaival és erős, bátorító közönségével. A Kecskeméti City Balett tagjai mind a két minős…

A kecskeméti piarista kulturális örökség három évszázada
2021. szeptember 30.
kulturális örökség


Ma büszkén vallja minden kecskeméti, hogy szülőhelye vagy választott otthona igazi, nagymúltú ISKOLAVÁROS. Ez a cím sok egymásba kapaszkodó generáció szívós munkájának, önzetlen áldozatvállalásának köszönhető. Közülük is kiemelkednek a több mint háromszáz éve közöttünk megszakítás nélkül munkálkodó kegyesrendi atyák, a PIARISTÁK rendi közössége.

Ők, 1715-ös letelepedésükkel új, gyakorlatias tudást nyújtó elemi oktatást és magasszintű, latin nyelvű, klasszikus műveltséget biztosító középiskolát in…

Bodri Ferenc grafikus- és festőművész munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

Bodri Ferenc 1943. február 28-án Kecskeméten született. A Képző- és Iparművészeti művészeti Gimnázium elvégzése után 1961 és 1965 között a Budapesti Pannónia Rajzfilmstúdióban dolgozott. Művészeti tanulmányait 1965 és 1971 között a Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol mesterének Fónyi Gézát vallotta. 1971-ben költözött vissza szülővárosába, Kecskemétre.

Bodri Ferenc pályakezdése óta ugyanazon a komor és méltóságteljes hangon tudott megszólalni grafikáiban, festményeiben, mint amilyenen hetven…

Kecskeméti Képzőművészek Közössége alkotói és művészetszervezői munkássága
2021. szeptember 30.
kulturális örökség

A Kecskeméti Képzőművészek Közössége 1988-ban alakult a Szakszervezeti Székházban, majd 1991-től a Hírős Agóra közösségeként működik jelenleg félszáznál több képzőművész és egy művészettörténész részvételével. Alapító tagjai között olyan elismert képzőművészeket említhetünk, mint Goór Imre, vagy Bagi Béla. Az alapítás céljai között szerepelt a város művészeti életének szervezése, a közönséggel és a város vezetésével való jó kapcsolat ápolása, a művészeti értékek védelme és hatékony megjelenítése…