Laczy Sándor aranykoszorús asztalosmester munkássága
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Laczy Sándor aranykoszorús asztalosmester munkássága
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2024. augusztus 8.
Hivatalos weboldal
http://www.szecessziosmagazin.com/kecskemetterkephely.php?kerulet=01&cim=kossuth-t-1-k&cimtxt=Kecskem%C3%A9t,%20Kossuth%20t%C3%A9r%201%20&scrwidth=1536
Információk forrása
Laczy Sándor 1917. évi újságbeli búcsúztatásáról szóló cikk, melyet lejegyeztem a nagyapámnál talált 1982. július 12.-i másolatról. A Levéltárban és a Katona József Könyvtárban található 1921, 1922. évi Kecskeméti Nagy képes Naptár Saját tulajdonomban levő dokumentumok, levéltári kutatásaim során gyűjtött adatok.
A nemzeti érték leírása

Laczy Sándor 1863. május 1-én született Kecskeméten. Elhunyt 1917. január 22.-én Kecskeméten.

Édesapja Laczy Sándor tímár mester, édesanyja Sulcz lídia. Az iskolai évek után az iparos mesterséget Hankóvszky Ignácnál sajátította el. A segéd éveket Cegléden, Hódmezővásárhelyen, Szegeden, Kolozsváron, Nagyszebenben, Brassóban, Marosvásárhelyen, Budapesten, Bécsben töltötte. 10 év után hazajött Kecskemétre. 1888-ban önálló mester lett. 1885-ben és 1896-ban kiállítási díjat nyert Budapesten. 1901.-ik évi kiállításon aranyérmes lett.

Főbb munkái Kecskeméten voltak:

Ő készítette az Osztrák – Magyar Bank palotájának épület munkáját és a bank belső berendezését.

A kecskeméti Leszámítoló és Pénzváltó Bank palotájának épületmunkáját és összes berendezését.

A római katolikus egyház Kossuth téri palotájának épület munkáját.

A kecskeméti Zsidó Hitközösség bérháza és iskolája, az Állami Gyermekmenhely épületmunkáját és belső berendezését, a lovassági Rudolf laktanya kibővítésével járó összes munkákat, a Sörház laktanya átalakításának összes munkáit, a királyi Törvényház összes belső berendezését.

Ő készítette a kecskeméti, nagykőrösi, kiskunfélegyházi, hódmezővásárhelyi telefonközpontok belső berendezését; a Kecskeméti Jogakadémia bővítésének asztalos munkáit, a Széchenyi téri Iparos otthon asztalos munkáit, az összes pusztai népiskolák, a fülöpszállási városi és állami iskolák összes berendezését; a kecskeméti városi székházban ( Városháza) elhelyezett levéltár belső berendezését amely a nemében páratlanul álló mestermű.

A Magyar Általános Hitelbank kecskeméti fiókja, a kecskeméti Művésztelep, a református Újkollégium, a kecskeméti Reáliskola, az evangélikus egyház Szabadság téri új palotája, Kecskeméti Kereskedelmi Iparhitel intézet és Népbank palotája összes berendezéseit.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Laczy Sándor az ipartelep működtetése, a munka irányítása, munkák elkészítése mellet több társadalmi, jogi, egyházi feladatokat is ellátott. A Budapesti Iparkamara választott tagja, a kecskeméti Ipartestület alelnöke, az Építési és szabályozási bizottság tagja, a jövedelmek fokozására kiküldött bizottsági tag, a Pénzügyi bizottság tagja, Főgondnoki és egyházpénztári hivatali tag, a Gazdasági és háztartási bizottság tagja, Törvényhatósági bizottsági közgyűlés választott tagja, az Evangélikus Református egyház tanácsosa.
Képek
Tükörterem díszes lábazata
Tükörterem díszes lábazata
Újságcikk másolat
Újságcikk másolat
Tükörtemi dísz
Tükörtemi dísz
Városházi levéltár Mennyezet
Városházi levéltár Mennyezet
Levéltári folyosó Városháza
Levéltári folyosó Városháza
Tárló az Újkollégiumban
Tárló az Újkollégiumban
Violt Iparos Otthon  tükörterme
Violt Iparos Otthon tükörterme
Faragott feső rész a Levéltárban
Faragott feső rész a Levéltárban
Levéltár Városháza
Levéltár Városháza