A Kecskeméti baracklekvár a méltán „hírös” kecskeméti barackfajtákból készül. (Magyar Kajszi, Pannónia, Bíbor kajszi, Bergeron). Előállításának helye elsősorban a Duna-Tisza köze. Készítési ideje: a gyümölcs érésének hetei, elsősorban július hónap.
A termék előállítása
Alapanyag: 100 g termék előállításához kb. 130 g gyümölcs szükséges. A hagyományos eljárásnak megfelelően készül. A teljesen érett gyümölcsöt forró vízben kell megmosni, hogy könnyebb legyen a héját eltávolítani. A hámozás kézzel vagy késsel történik. A kecskeméti háziasszonyok szerint csak a lusta nem húzza le a barackról a héját. A mag eltávolítása kézzel történik.
A kimagozott barackot rétegesen (barack-cukor) kell a fazékba tenni, fél napig állni hagyni, keveréssel összedolgozni a cukorral, hogy a cukor összeérjen a gyümölccsel. A korábbi készítési mód még az 1:1 arány volt (gyümölcshús-cukor). A mai kor igényeinek megfelelően már kevesebb cukorral keresik a vevők. Abban az esetben, ha 60%-nál több a gyümölcshányad, akkor prémium minőségről beszélünk. A tartósítás aszkorbinsavval történik. Ha igazán szép színű lekvárt szeretnénk készíteni, akkor egy kicsi citromsavat is érdemes beletenni. Lassú tűzön addig kell főzni, amíg a kívánt sűrűséget el nem éri (kb. 180 perc). Addig kell főzni, amíg a kanál után húzott „csík” lassú összefolyású nem lesz.
A kész forró lekvárt tiszta üvegekbe töltjük. Száraz, hűvös helyen kell tárolni. A felbontott terméket, hűtött körülmények között a címkén található ideig fogyaszthatjuk.
A késztermék ismertetése
Termékforma, alak: darabosan folyékony.
Minőség: 60% gyümölcstartam felett prémium minőségként kerül értékesítésre, ebben az esetben 40 %-nál nem lehet több az összcukortartalom.
Színe: narancssárga, fényes.
Illata: aromás kajszibarack.
Íze: érett kajszibarack.
Állomány: közepesen híg, kenhető.