W. Barna Erika grafológus munkássága
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
W. Barna Erika grafológus munkássága
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2020. szeptember 29.
Információk forrása
1. „A sorssal nem lehet tréfálni” – Csontváry Kosztka Tivadar személyiségéről írásai és kézírása alapján, CEREG Kiadó (2018) 2. A hétszer született költő - József Attila személyiségéről a kézírásai alapján, CEREG Kiadó (2018) 3. Kézírás és képiség, BME Pedagógiai Tanszék (2017) 4. A kézírás teremtő hatalma (2016) 5. Kézírás és karrier – Szellemi tőkénk a kézírásban (2011) 6. Nagy Imre - Egy huszadik századi magyar sors a grafológia tükrében, Flaccus Kiadó (társszerző Szőtsné Fritz Ágnes – 2007) 7. Grafológia a korszerű személyügyi munkában (Pécsi Tudományegyetem, FEEFI, egyetemi tankönyv, társszerző: Lévai Zoltán – 2001) 8. A grafoterápia alapjai, Comenius Kiadó, Pécs 9. Üzleti etika és kommunikáció (Zsigmond Király Főiskola, főiskolai tankönyv, társszerző: dr. Barta Tamás – 2001) 10. Kozmikus lüktetés, Útjelző Kiadó, 1996 (társszerző: Demeter Anikó) 11. Beszél az írás (1-2. kiadás Édesvíz Kiadó, 3. kiadás Bíbor Kiadó – 2003, 4. átdolgozott, bővített kiadás: Könyvfakasztó, 2007) 12. Nemzetközi Grafológia Szemle c. szaklap (megjelent: 1994-től 2011-ig)
A nemzeti érték leírása

W. Barna Erika tanár, kézíráskutató, grafoterapeuta, pályaválasztási szakértő, a CEREG-Grafológiai Akadémia vezetője. Diplomáit a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán és a SOTE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján szerezte. Grafológusi oklevelét Brüsszelben, a CEREG (Cercle Européen des Recherches et d’Etudes Graphologiques - Grafológiai Tanulmányok és Kutatások Európai Köre) szervezettől kapta. 1992-ben a brüsszeli központú CEREG elismervén szakmai tudását, megválasztotta magyarországi képviselőnek. 1992-től vezette a CEREG Magyarországi Képviseletét, majd 1994-ben megalapította a CEREG-Grafológiai Akadémiát, amelynek ma is a vezetője. Az elmúlt három évtizedben intenzíven munkálkodott a kézírás értékeinek felmutatásán, a kézírás és személyiség összefüggéseinek feltárásán, s a grafológiai személyiségvizsgálatok gyakorlati alkalmazásán a felnőtt emberi erőforrás-gazdálkodás területén, valamint a fiatalok pályaorientációjában. Kutatásai eredményeit könyveiben és előadásaival széles körben ismertette meg a hazai és nemzetközi tudományos életben. 1998-tól elsőként vezetett grafológiai speciálkollégiumot az ELTE  Pszichológiai Tanszékén, majd több felsőoktatási intézményben oktatott (Pécsi Tudományegyetem, Zsigmond Király Főiskola, Tessedik Sámuel Főiskola Gazdasági Főiskolai Kar, Budapesti Corvinus Egyetem).

1992-ben alapítója, főszervezője és szakmai vezetője lett a Nemzetközi Grafológiai Szabadegyetemeknek, amelyekre nemzetközileg is elismert szakembereket hívott a magyar kézíráselemzés tudományának fejlesztésére. A rendezvényeket 2011-ig évente megszervezte. Alapítóként és főszerkesztőként indította el 1994-ben a Nemzetközi Grafológiai Szemle című szakmai lapot, amely a nemzetközi kutatási eredményeket ismertette meg a magyar szakemberekkel. Saját cikkei, tanulmányai 1989-től rendszeresen jelennek meg a hazai és külföldi lapokban. A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézetének felkérésére írta meg az első magyar nyelvű egyetemi grafológiai tankönyvet, ami 2001-ben jelent meg „Grafológia a korszerű személyügyi munkában” címmel (társszerző: Lévai Zoltán)

Kutatásai között szerepel a munkahelyi, vezetői kapcsolatrendszerek feltárása is, amelyek között kiemelt jelentőségű a team-építés, a konfliktus- és stresszkezelés, a karrierépítési tanácsadás, érzelmi intelligencia vizsgálata, motiváció-feltárás.

1997-1999 között a grafoterápia hazai alkalmazásának módszerét dolgozta ki a Nemzeti Szakképzési Intézet felkérésére, majd ezt könyvben is kiadták.  (A grafoterápia írászavarokat korrigáló, speciális segítő beavatkozás, amelynek célja az íráskészség fejlesztése.)

1998-2000 között kutatta a családi dinamika grafológiai feltárásának lehetőségeit a kézírás vizsgálatok alapján, amelynek eredményét bemutatta 2000-ben Bolognában a Nemzetközi Grafológiai Konferencián. Az előadása angol nyelven jelent meg. (Approche of the Interpersonal Dynamic within the Family, Graphology No 56, London)

2004-2008 között komplex módszert dolgozott ki (Barna-Demeter Pályaválasztási mátrix ©) a tehetségszűréshez és képesség-diagnosztikához, amellyel eddig több ezer fiatalnak és felnőttnek nyújtott segítséget a pályaorientációban és karrierépítésben. A módszer a korábbi egyívű pályatervezés helyébe a többívű pályatervezést vezette be. A módszer komplexitása abban rejlik, hogy a pályatervezés során képes integrálni a pályaválasztás előtt álló fiatalban rejlő fizikai, lelki, szellemi adottságokat, motivációkat, valamint a személyes életfeladatot. A módszer interdiszciplináris, a grafológiai megközelítés felhasználja a pedagógia, orvostudomány, jog, pszichológia, pszichiátria, neurológia kutatási eredményeit. (ld. „Kézírás és karrier” c. könyv, Complex Kiadó, 2011)

Társadalomlélektani szempontból kiemelt jelentőségű kutatást végzett: az ügynöki tevékenység motivációinak feltárását a III/III-as dossziék kézzel írt jelentései alapján, amelyet – tanítványai bevonásával – a XXI. Század Intézet 2004. évi pályázatára készített. (Duna TV Megszakadt történelem c. műsora ld.https://www.breuerpress.com/2015/04/16/megszakadt-tortenelem/

2010-2012 között az akupunktúra hatásmechanizmusainak grafológiai követéséről végzett kutatásokat Dr. Eőry Ajándok orvossal, aminek az eredményeit a 2010-2012 között mutatták be nemzetközi orvosi konferenciákon Zürichben, Párizsban és Dublinban.

Speciális kutatási területe a szellemi elődök életút-vizsgálata (köztük pl. József Attila, Csontváry Kosztka Tivadar, Kőrösi Csoma Sándor).

2018-ban Múltidéző kézírások címmel rendezett kézírás kiállítást Kecskemét 650 éves évfordulója alkalmából a város 12 kiemelkedő történelmi személyiségének kézírásai alapján.

2019-ben elindította Csontváry Kosztka Tivadar halálának 100. évfordulója alkalmából a Bács-Kiskun megyei Csontváry rajzpályázatot, amelyre 300 pályamunka érkezett be 2020. február 14-ig, a pályázat lezárásáig.


Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
W. Barna Erikát a grafológia területén végzett, nemzetközi és hazai szinten is jelentős szakmai és publikációs tevékenysége elismeréseként javaslom a Kecskeméti Települési Értéktárba. 2019-ben munkásságáért Magyar Arany Érdemkeresztet kapott.
Képek