Balanyi Károly képzőművész 1946. október 12-én született Kecskeméten. Képzőművészeti tanulmányait szakkörökben, szabadiskolákon és önképzés útján végezte. Volt dekoratőr, rajzfilmes, az Erdei Ferenc Művelődési Központban kiállítás rendező, később művészeti előadó, és öt évig dolgozott Kecskeméten a Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhelyben, mint tervező, majd műhelyvezető. 1990 óta szabadfoglalkozású művészként él. 1989-től 1994-ig tűzzománcot tanított Zebegényben a Szőnyi István Képzőművészeti Szabadiskolán. Grafikával, tűzzománccal és festészettel foglalkozik. Művein gyakran alkalmazza a szitanyomást, kutatva a műfajok közötti átjárhatóság útjait és a zománcművészet, hagyományostól eltérő, új lehetőségeit. Könyvtervező grafikusként is tevékenykedik, számtalan kiállítás rendezése, szervezése fűződik nevéhez.
1981 óta tagja a Művészeti Alapnak, majd jogutódának a MAOE-nak.
1992-től a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének, és a Műhely Művészeti Egyesületnek.
1993-tól a Magyar Grafikusművészek Szövetségének.
1997-től a Tűzzománcművészek Magyar Társaságának / TMT/.
1991-től 97-ig volt a MAOE Bács-Kiskun megyei képviselője.
2003-tól a Tűzzománcművészek Magyar Társaságának alelnöke, és a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének vezetője.
Több köztéri zománcmunkája látható, Kecskeméten, Lajosmizsén, Budafokon, a Lakiteleki Népfőiskolán stb.
1971 óta kiállít, és gyakran szerepelnek művei az országos és nemzetközi grafikai és zománcművészeti tárlatokon. Antverpen, Maastricht, Moszkva, Limoges, Vayolles, Coburg, Poitiers, Katowice, Liberec, Fridek-Mistek, Aomori, Miskolc, Győr, Szekszárd, Budapest, Szeged, Salgótarján, Kecskemét stb., ahol több hazai és nemzetközi díjjal jutalmazták műveit.
Művészeti íróként, szerkesztőként is tevékeny. 1998 óta közel negyven művészeti és közéleti írása jelent meg, a Köztér című kecskeméti közéleti lapban.
2006-ban jelent meg munkásságáról az ifj. Gyergyádesz László művészettörténész által írt kismonográfia „Mélységből kiáltok” címmel. Számos, a magyar művészet történetében megkerülhetetlen „kismester”-ről írt, vagy szerkesztett monográfiát: Noel Ö Gábor, Goór Imre, Kalmárné Horóczi Margit, Báron László.
2009-ben Ferenczy Noémi-díjat kapott.