Az 1950-ben létesült intézmény az első olyan iskolája az országnak, amely a zenei nevelésnek Kodály Zoltán szellemében történő megvalósítására jött létre, s amelyben mind a mai napig ez a törekvés szabja meg az oktatást.
Kodály Zoltán míg élt, maga is támogatta az iskolát anyagilag és erkölcsileg egyaránt. Az intézmény azon szervezetek egyike, amelyek azért munkálkodnak, hogy Kodály Zoltán szellemi hagyatéka ne merüljön feledésbe, hogy eleven hatóerő maradjon.
Az iskola négyféle oktatási feladatot ellátó összetett intézmény, amelyben a közismereti, a zenei oktatás különböző szintjei szerves egységet alkotnak, s ekként egyedi jelenség a magyar művelődés történetében. Az évtizedek folyamán nem csupán Kecskemét, hanem az ország jó hírnevének megerősítéséhez is jelentősen hozzájárult. A zenei nevelés kodályi elveinek megvalósítását tanulmányozandó a világ legkülönfélébb tájairól rendszeresen érkeznek szakemberek órákat látogatni, az énektanárokkal konzultálni. Kórusai nagyszerű eredményeket értek el hazai és nemzetközi versenyeken.
Az énekkarok, a vonószenekar, valamint az iskola szólistái, versmondói, néptáncosai rendszeresen szerepelnek városi és megyei rendezvényeken. Az iskola által működtetett Aurin és Miraculum kórus pedig országos rangú rendezvényeken is gyakran jelen van zenei szolgálataival. Az intézmény nem csupán a zene területén ér el kiváló eredményeket, hanem egyéb művészeti és közismereti tárgyak tanításában is. Erről tanúskodnak a versenyeredmények minden évben, valamint az általános iskola a gimnázium és a szakközépiskolai felvételi eredmények. A nyolcadik osztályosok sikeresen felvételiznek a város legelőkelőbb gimnáziumaiba, valamint az intézmény saját gimnáziumában és szakközépiskolájában folytatják tanulmányaikat. Rendszerint egytől egyig érettségit adó középiskolában tanulnak tovább. Gimnáziumából és szakközépiskolájából nem csupán a zenei felsőoktatásba jutnak be nagy számban a növendékek, hanem bejutnak a tudományegyetemek különféle szakaira, a műszaki és közgazdasági egyetemre, az orvosi egyetemekre is. Középiskolái nagyon előkelő helyet foglalnak el az országos rangsorban. A diákokon kívül művésztanárai is rendszeres fellépői a város hangversenyeinek, az intézmény hangversenytermével a város zenei életének egyik központja.
Felkészült tantestületében sok olyan pedagógus tanít, aki szakterületének országosan is elismert képviselője. Az iskola 2001-ben megkapta a Magyar Művészetoktatásért Intézményi Szakmai Díjat, 2005-ben Magyar Örökség Díjjal, 2010-ben pedig a Pro Renovanda Cultura Hungariae Kodály Zoltán díjával ismerték el azt a tevékenységet, amelyet Kodály Zoltán szellemi hagyatékának ápolása érdekében kifejt.