Bács-Kiskun Megyei Diáksport Szövetség munkássága
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Bács-Kiskun Megyei Diáksport Szövetség munkássága
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
sport
Értéktárba való felvétel dátuma
2015. december 3.
Információk forrása
Bács-Kiskun Megyei Diák- és Szabadidősport Szövetség
A nemzeti érték leírása

A szervezet tevékenységének rövid ismertetése:

  • 1987-ben megalakult a Magyar Diáksport Szövetség, mely legfontosabb feladatának tekintette az iskolai diáksport fellendítését és lehetőleg minél nagyobb létszámban a tanulók bevonását a rendszeres sporttevékenységbe.
  • Ekkor alakult meg minden megyében a diáksport szervezet, melynek közvetlen feladata lett, hogy iskolai körzeteket kialakítva  közvetlenül irányítsák, szervezzék és segítsék a diáksportot.
  • A versenynaptárban megjelentetjük az előző tanévi diákolimpia bajnokokat, helyezetteket.
  • Ezeket a tanulókat, testnevelőiket minden tanév végén ünnepélyes keretek között köszöntjük és értékeljük eredményeiket (évente 130-160 főt jelent).
  • A 2003-2004. tanévtől került bevezetésre, hogy itt köszönjük meg a nyugdíjba vonuló testnevelők több évtizedes munkáját.
  • Az országos diákolimpia döntők, elődöntők szervezésében, rendezéseiben kimagasló szerepet vállalt az elmúlt évtizedekben Kecskeméten az egyesület.
  • Az iskolák eredményei, a testnevelő tanárok lelkes munkája, és Kecskemét Megyei Jogú város mindenkori segítsége biztosította a sikeres rendezést.

Országosan elismert események:

  • 1992-ben Kecskeméten került megrendezésre a röplabda középiskolás világjátékok.
  • 24 ország fiú és leány csapata vett részt a nemzetközi találkozón és befejezésekor a delegációk elismeréssel nyilatkozva köszönték meg a szakmai munkát és a szervezést. Még évek múltán is a különböző nemzetközi versenyeken - ahol kecskeméti iskola szerepelt - dicsérték rendezésünket.
  • Több olyan sportág került az országos diákolimpia rendezvények közé, mely Kecskemét és a Megyei Diáksport kezdeményezése volt. Diákolimpia mezei bajnokság, alsó tagozatos tanulók atlétikai versenye, kéttusa országos döntő.
  • Ezek a rendezvények, illetve az országos döntőkön kiemelkedően szereplő tanuló révén nagyon sok más megyében lévő iskoláknál egy-egy sportágról Kecskemét város jut eszébe.

A diákolimpia egyik igen fontos feladata, hogy az iskolákban felkészülő tanulókat lehetőség szerint a különböző sportágak szakosztályaiba irányítsák, hogy ott tehetségüket tovább fejlesszék.

A sikeres együttműködést bizonyítja, hogy több sportágban úgy jutottak a különböző válogatott keretekbe, hogy előtte diákolimpia bajnokok voltak.

Csapat sportágaknál természetesen az egyéni teljesítmény a csapat eredményességén is múlik. Az egyéni sportágaknál a versenyző egyéni teljesítménye volt a mérce.

Szeretnék felsorolni (a teljesség nélkül) akik sportágukban a diákolimpián túl, eredményeikkel felnőtt, junior, ifjúsági válogatottak voltak, illetve még most is  többen azok.

Atlétika:

Török Krisztián

felnőtt válogatott gerelyhajításban (jelenleg is)

 

Toldy Laura

felnőtt válogatott hétpróbában, ifjúsági világbajnoki 12.

 

Vörös Orsolya

felnőtt és ifjúsági válogatott, diákolimpia bajnok távolugrásban, országos csúcstartó

 

Adamik Anna

felnőtt válogatott hétpróbában

 

Gyenes Anna

súlylökés ifjúsági EB, junior EB

Kézilabda:

Korsós Dorina

felnőtt válogatott kerettag

Röplabda:

ifj. Nagy Péter

felnőtt válogatott, idegenlégiós, EK. bajnok

 

Csala Gábor

felnőtt válogatott

 

Farkas Péter

felnőtt válogatott

 

Szabó Tamás

felnőtt válogatott

 

Schulcz István

felnőtt válogatott, idegenlégiós

Kosárlabda:

Zsolnai Gyöngyi

felnőtt válogatott, profi játékos

 

Iványi Dalma

felnőtt válogatott, profi játékos

 

Kostyák Katalin

felnőtt válogatott

 

Laczi Edit

felnőtt válogatott

 

Tóth Bence

felnőtt válogatott

 

Dobos László

felnőtt válogatott

Természetesen az említett sportágakon kívül még igen sok diákolimpia győztes és helyezett képviselte Kecskemétet az elmúlt időszakban.

A diákolimpia versenyrendszerének bővítésével több olyan sportág megrendezése igen sok tehetséges sportolót „fedezett” fel. Szinte nincs olyan sportág ahol nem szerepel felnőtt, vagy egyéb korosztályos versenyző Kecskemétről.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Az eredmények nagyon fontosak, de még lényegesebb, hogy azok a tanulók akik az iskola keretein belül majd később az egyesületeknél megtalálják szeretett sportágukat és rendszeresen részt vesznek az edzéseken, egy igen hasznos tevékenységgel kötik le szabadidejüket és energiájukat.