A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
sport
Értéktárba való felvétel dátuma
2024. július 26.
Információk forrása
A Katona József Gimnázium első sakk-aranykorszaka Az első aranyév (1960) Tóth László: A Katona József Gimnázium első az országos középiskolai bajnokságban Petőfi Népe, 1960. június 30.) Iványosi-Szabó Tibor: Országos bajnokságot nyert sakkcsapatunk (Kecskeméti Állami Katona József Gimnázium Évkönyve 1959–1960 tanév) Schneider Miklós: Országos középiskolai bajnokság (Magyar Sakkélet, 1960. 7. szám) A második aranyév (1961) Győztes: a Kecskeméti Katona József Gimnázium csapata (Petőfi Népe, 1961. június 29.) Iványosi-Szabó Tibor: Másodszor is országos bajnokságot nyert sakkcsapatunk (Kecskeméti Állami Katona József Gimnázium Évkönyve 1960–1961 tanév) Schnneider Miklós: Az országos középiskolás bajnokság döntői (Magyar Sakkélet, 7. szám) A harmadik aranyév (1962) Megyénk sakkéletéből (Petőfi Népe, 1962. július 12.) Iványosi-Szabó Tibor: Harmadszor is országos bajnok lett sakkcsapatunk (Kecskeméti Állami Katona József Gimnázium Évkönyve 1961–1962 tanév) Ifjúsági sakkélet. Országos középiskolás sakkbajnokságok (Magyar Sakkélet, 1962. 7. szám) A negyedik aranyév (1963) Tóth László: A Katona József Gimnázium értékes győzelme (Petőfi Népe, 1963. július 4.) Iványosi-Szabó Tibor: Félévtizedes hegemónia a középiskolai sakk-csapatbajnokságon (Kecskeméti Állami Katona József Gimnázium Évkönyve 1962 –1963 tanév) Bán Jenő: Országos ifjúsági és középiskolás bajnokságok (Magyar Sakkélet, 1963. 7. szám) A Katona József Gimnázium második aranykorszaka Az ötödik aranyév (1977) Gimes György: Országos bajnokságot nyert a Kecskeméti Katona József Gimnázium (Petőfi Népe, 1977. április 20.) dr. Kántor Sándor: A középfokú iskolák második országos csapatversenye (Magyar Sakkélet, 1977. 6. szám) A hatodik aranyév (1978) Varnusz Egon: Középfokú iskolák országos bajnoksága (Magyar Sakkélet, 6. szám) A hetedik aranyév (1979) Ismét országos bajnok a kecskeméti Katona József Gimnázium fiú csapata (Petőfi Népe SAKK rovat 1979. április 18.) dr. Kántor Sándor: Középfokú iskolák országos bajnoksága (Magyar Sakkélet 1979. 8. szám) A Katona József Gimnázium két sakk-aranykorszakáról megjelent további munkák Aranyos éveink. A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka (2023) A könyvet szerkesztette: Staar Gyula és Virág Ferenc. Folyóiratcikk Tompa János: Több mint egy könyv. Ilyen iskola csak egy van! (Magyar Sakkhistória, 2023. 3. szám)
A nemzeti érték leírása

Kecskemét örökre beírta nevét a magyar és a nemzetközi sakktörténetbe, ami elsősorban Tóth Lászlónak köszönhető. Ő szerkesztette és adta ki hosszú évekig a Magyar Sakkvilágot,  valamint e mellett a kecskeméti nyomdából került ki közel száz sakk-könyv is.

 A városnak mindig is voltak országosan ismert sakkozói, de országos bajnoki címet sem egyéni, sem csapatversenyben nem sikerült elérniük.

 S akkor jött két fiatal generáció, a Katona József Gimnázium diákjai, akik 1960–1963 és 1977–1979 között összesen 7 országos sakkcsapatbajnoki címet szereztek. Ezeket az éveket nevezhetjük a Katona József Gimnázium két aranykorszakának. Ahhoz, hogy ezek az aranyévek megszülethessenek, Tóth László mellett nagy érdemei voltak Iványosi-Szabó Tibornak is, a gimnázium akkori fiatal történelemtanárának – a későbbi neves várostörténetírónak, Kecskemét díszpolgárának –, aki összefogta és szervezte az iskola sakkéletét. 

Magyarországon ilyen sikeres középiskolai sakkcsapatbajnoki szerepléssel, a kecskemétieken kívül egy iskola sem büszkélkedhet. Erről az egykori diáksakkozók emlékezéseit egybegyűjtő könyv is született 2023-ban, Aranyos éveink. A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka címmel.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Kecskemét nagy hagyományokkal rendelkezik a sakkozás terén. A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka mindenképp érdemes arra, hogy a hét országos sakkbajnoki aranyévet városunk értékei között tartsuk számon. Mindezt indokolja, hogy ilyen sikerrel más középfokú iskola nem büszkélkedhet. Ez az időszak a sportágban elismertté tette a kecskeméti sakkoktatást és az általa elért eredményeket. A kecskeméti sakkozás történetének ez az időszaka követendő példát és bátorítást adhat az utókor számára. Tompa János nemzetközi sakkmester, az aranyérmes olimpiai magyar női sakkcsapat kapitánya, az Aranyos éveink című könyvet hosszan bemutató írásának például ezt a címet adta: Több mint egy könyv. Ilyen iskola csak egy van! Koronghy Gyula, a neves sakk-könyvszerző, aki versenyzőként vett részt az 1961-ben Kecskeméten megrendezett országos középiskolai sakkbajnokságon, így írt a kecskeméti sakkcsapatról: „A Katona József Gimnázium csapata már egy legenda volt a csapatverseny résztvevői között. Hat erős játékost is le tudtak ültetni. Erre nem volt képes a többi csapat. Nekem különben volt egy olyan érzésem, mintha más bolygóról jöttek volna ide, hiszen olyan nimbusz vette körül őket. Talán az egykori Aranycsapathoz tudnám hasonlítani a hírnevüket és a kisugárzásukat.”
Képek