Kecskemét örökre beírta nevét a magyar és a nemzetközi sakktörténetbe, ami elsősorban Tóth Lászlónak köszönhető. Ő szerkesztette és adta ki hosszú évekig a Magyar Sakkvilágot, valamint e mellett a kecskeméti nyomdából került ki közel száz sakk-könyv is.
A városnak mindig is voltak országosan ismert sakkozói, de országos bajnoki címet sem egyéni, sem csapatversenyben nem sikerült elérniük.
S akkor jött két fiatal generáció, a Katona József Gimnázium diákjai, akik 1960–1963 és 1977–1979 között összesen 7 országos sakkcsapatbajnoki címet szereztek. Ezeket az éveket nevezhetjük a Katona József Gimnázium két aranykorszakának. Ahhoz, hogy ezek az aranyévek megszülethessenek, Tóth László mellett nagy érdemei voltak Iványosi-Szabó Tibornak is, a gimnázium akkori fiatal történelemtanárának – a későbbi neves várostörténetírónak, Kecskemét díszpolgárának –, aki összefogta és szervezte az iskola sakkéletét.
Magyarországon ilyen sikeres középiskolai sakkcsapatbajnoki szerepléssel, a kecskemétieken kívül egy iskola sem büszkélkedhet. Erről az egykori diáksakkozók emlékezéseit egybegyűjtő könyv is született 2023-ban, Aranyos éveink. A kecskeméti Katona József Gimnázium sakkcsapatainak két aranykorszaka címmel.