Messzi István életműve
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Messzi István életműve
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
sport
Értéktárba való felvétel dátuma
2014. december 8.
Információk forrása
www. bacstudastar.hu www.kesport.hu www.mob.hu Kasza György visszaemlékezései
A nemzeti érték leírása

Messzi István 1961. június 29-én született Kiskunfélegyházán. Itt járt általános iskolába és itt kezdett el sportolni. 1975-ben iratkozott be a kecskeméti Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakmunkásképző Iskolába és itt tett szakmunkás vizsgát 1978-ban.

1983-ban érettségizett és 1986-ban szerzett edzői oklevelet a Testnevelési Főiskola Továbbképző Intézetében.

Házasságából két gyermeke született.

1975-ben Kecskeméten a Kecskeméti Spartacus Sportegyesületben ismerkedett meg a súlyemelés alapjaival, ahol Kasza György edző 8 éves kitartó munkájának is köszönhetően a világ élvonalába került. 1986 és 1991 között a KSC súlyemelője, ahol továbbra is Kasza György volt az edzője. Sportpályafutása során mindvégig Kecskemét sportolója volt, annak ellenére, hogy számtalan ajánlatot kapott a fővárosi kluboktól.

1984-től a magyar válogatott tagja. 1984-ben Várnában, a Los Angeles-i olimpiát helyettesítő versenyen75 kg-ban 347,5 kilogrammal a harmadik.

Európa- és világbajnokságon IV., V., VI. helyezéseket szerzett. 1985-ben a Söderteljében rendezett világbajnokságon a 75-kg-os súlycsoportban indult és a győztessel azonos 160 kg-ot szakított, de nehezebb testsúlyának köszönhetően a negyedik helyen végzett.

Sportpályafutásának csúcsa a Szöuli Olimpia (1988) volt. 82,5 kg-os súlycsoportban ezüstérmes lett 370 kg-os (170;200) teljesítménnyel. A szakítást Pista nyerte, de ez volt az első olimpia, amikor nem hirdettek fogásnemenként győztest, csak összetett versenyben. 75 és 82,5 kg-os súlycsoportban indult. Váltósúlyban 160 kg-ot szakított és 191 kg-ot lökött, összetett eredménye 347,5 kg volt. Középsúlyban 170 kg-ot szakított, 205 kg-ot lökött, összetett eredménye 370 kg volt. Többszörös országos csúcstartó volt, a 191 kg-os lökés országos csúcs túlélte a kiemelkedő sportembert.

Bejárta az egész világot, versenyzett Ausztráliában, Ázsiában, Afrikában, Távol-Keleten és Európában.

Kétszeres világkupa győztes, többszörös magyar bajnok és csúcstartó, az „örökös magyar bajnok” cím birtokosa.

1991. május 9-én közlekedési baleset következtében hunyt el, sírhelye a Kecskeméti Köztemetőben van.

Messzi István olimpiai ezüstérmes súlyemelőről nevezték el 2007-ben a kecskeméti sportcsarnokot, amely azóta a Messzi István Sportcsarnok nevet viseli. Ez időtől kezdve rendezik meg évente a Messzi István Súlyemelő Emlékversenyt.

2011-ben a sportcsarnok falán emléktábla örökíti meg nevét és eredményeit.

Messzi István nevét viseli Kecskeméten a Széchenyi István Idegenforgalmi és Vendéglátó ipari Szakközépiskola tornaterme is.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Kitartó akaraterejével, küzdeni tudásával, magas fokú technikai felkészültségével és kulturált magatartásával vívta ki sportoló társai, valamint a sport iránt érdeklődők elismerését. Példamutató volt családja iránti figyelme és törődése, edzője iránti tisztelete és Kecskemét iránti hűsége.