Kecskeméti Aikido Egyesület tevékenysége
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Kecskeméti Aikido Egyesület tevékenysége
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
sport
Értéktárba való felvétel dátuma
2024. július 26.
Hivatalos weboldal
https://www.facebook.com/profile.php?id=442907792439382
Információk forrása
JONS STEVENS: A legyőzhetetlen harcos, Uesiba Morihei, az Aikido alapítójának élettörténete, Szenzár Kiadó, Budapest, 2001, ISBN: 963-86151-2-5 KISHÁZI ÁKOS 5. Dan Aikikai Aikido: Interjú, 2023.10.26. (5.sz. melléklet) UESIBA KISSÓMARU-UESIBA MORITERU: Aikikai Aikido I., Alaptechnikák, Szenzár Kiadó, Budapest, 2005, ISBN: 963-7014-08-x
A nemzeti érték leírása

Az ,,Aikido” egy modern japán harcművészet, mely szamuráj hagyományokon alapszik, amelyet Uesiba Morihei O Sensei fejlesztett ki az 1950-es évekre. Jelenleg unokája Uesiba Moriteru mester képviseli az Aikido eredeti forrását. Az Aikido művészete nem törekszik az ellenfél legyőzésére, pusztán csak megakadályozza az ellenfél agresszív, támadó energiáinak az egyénre irányuló megvalósulását. Mivel az Aikido célja az ellenfél semlegesítése mellett a szellemi fejlődés kiteljesülése is. Ennek értelmében önfegyelmet, higgadtságot és erőt biztosít a mindennapi élet nehézségeivel való szembenézés során.

Ezen harcművészeti stílus Kecskemét város vonatkoztatásában a Kecskeméti Aikido Egyesület képviseletében valósul meg. Történetének kezdete 1996-ban Sopronban kezdődött egy harcművészeti gálán, ahol a kecskeméti karatésok is tartottak egy bemutatót, illetve egy budapesti Aikido egyesület is bemutatkozott, ami nagyon megtetszett a kecskeméti karatésoknak. Kapcsolatba léptek Szabó Balázzsal (6.dan Aikido), aki a budapesti illetőség ellenére is hetente kétszer eljött Kecskemétre edzéseket tartani. 2000-ben négy tanítványt tartott alkalmasnak arra, hogy önállóan is vezethessenek edzéseket. Így a Kecskeméti Aikido egyesület Kisházi Ákos (5.dan Aikido) mester vezetésével indult el. Ákos gyermekkora óta érdeklődött a harcművészetek iránt, először hatodik osztályos korában ismerkedett meg a Judoval, majd később tizenöt évesen a Karatéval és a Kick-Box irányzattal. Utóbbiban háromszoros országos bajnok. Az Aikido-t huszonhét éve 1996-óta gyakorolja, első dan fokozatát 2002-ben érte el, 2004-ben Békéscsabán második dan fokozatát, 2008-ban Budapesten harmadik dan fokozatát, 2012-ben Békéscsabán negyedik dan fokozatát, 2022-ben ötödik dan fokozatát ért el. Az 5. dan fokozatot Ákos egyenesen a Tokióban található Honbu Dojo-tól (az Aikido Világszervezet központja) érdemelte ki, kiemelkedő szakmai teljesítménye és hosszú éveken át az Aikido népszerűsítésében folytatott tevékenysége elismeréseként.

Az edzések az egyesület története alatt több helyszínen folytak. 1996 és 1997 között Kecskeméten a Zólya utcai Álltalános Iskolában, 1997 és 2000 között a Halasi úton, 2000 és 2008 között a Rákóczi úton folytak az edzések. 2008-tól pedig az edzések és a vizsgák is a Burga utcában található, autentikus Hakkoda Dojo-ban zajlanak, mely otthont ad a Sumikiri Aikido Dojo-nak is. A Sumikiri Aikido Dojo a kecskeméti felnőtt és a gyermek csoportok mellett, amik 50 főt foglalnak magukba, kihelyezett gyermekcsoportokat is foglalkoztat Helvécián 20 fővel.

Ákos vezetése alatt a Sumikiri Aikido Dojo közel ezer emberrel ismertette meg az Aikido művészetét, melynek pozitív hatásait a dojo falain belül és kívül is érezhetik az aikidokák. A közel ezer főből két fő érte el a 4.dan fokozatot, egy fő a 3.dan, két fő a 2.dan és négy fő az 1.dan fokozatot. Azoknak, akik úgy döntenek, hogy a harcosok ösvényére a budo-ra lépnek, de még nem biztosak benne, hogy miben próbálják ki magukat ne aggódjanak, Ákos mester szavaival élve „érezni fogják a stílus hívását és a „ki” az egyetemes energia segíti majd a döntésüket”.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Az elmúlt huszonhét évben a Kecskeméti Aikido Egyesület folyamatosan támogatja a helyi és agglomerációban élő gyermekek, fiatalok, felnőttek és idősek fizikai és mentális egészségét. Egyesületünk aktív szerepet vállal az egészség megőrzésében és fejlesztésében, számos programot kínálva a közösség számára. Ezek a tevékenységek nem csupán az egészségügyi előnyökkel járnak, hanem lehetőséget teremtenek a generációk közötti kapcsolatok erősítésére és a közösségi részvételre is.
Képek