Bella Rózsa 1951 november 24-én született Endrődön /mai nevén Gyomaendrőd/. Anyai ágon részben erdélyi módos gazdálkodó családból származik, apai ágon felvidéki felmenőkkel rendelkezik. Ez a kötődés is meghatározata az elődök megismerésére, a hagyományok megőrzésére irányuló törekvését.
Középiskolai tanulmányait Orosházán végezte a Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola biológia-kémia tagozatán. Az itt töltött időszakot ma is meghatározónak tartja, ami nem csak tudással, de emberi tartással is felvértezte a diákokat. Az itt kapott szellemi és erkölcsi „útmutatót” egész életében megtartotta és igyekezett azt átadni a jövő nemzedékének.
Eltökélt szándéka volt, hogy pedagógus legyen, ezért 1971-ben jelentkezett a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola biológia-rajz szakára. Tanári diplomáját 1975-ben szerezte meg.
1975-1985 között Békésszentandráson tanított, majd Kecskemétre költözött és két évig egy általános iskolában tanított. 1987-től 2009-ig, nyugdíjba vonulásáig a Bányai Júlia Gimnáziumban a rajz és vizuális művészet tantárgyakat oktatta.
Hitvallása mindmáig: ahol csak lehet, tanítani az embereket. Legyen az kiállítás, előadás, művészeti alkotás vagy könyv – a tudást át kell adni.
Munkássága során főleg rézkarcokat készített, könyveket illusztrált, olykor festett is. Kedvelt témakörei a Biblia és szakrális témák, szentek élete, úti élmények, a természet, a hétköznapi emberek és saját élethelyzetei, pillanatnyi látványélmények. Művei megalkotása előtt alapos kutatásokat végez; leírásokat, történeteket, elemzéseket tanulmányoz, meghallgatja a helyi emberek elbeszéléseit.
Éveken át részt vett a Szőgyénben (Szlovákia) megrendezett nemzetközi grafikus táborban. Látogatásai során megismerte a falu történetét, az ott élő emberek lelkületét, hitét, küzdelmeit, ahogyan a magyarságukat megélik, összefogásukat, épületeiket, kulturális életüket. Ezek az élmények inspirálták például a Szőgyéni Szent Mihály angyal című munkájának megszületését, de az élmények és alkotás folyamatában keletkezett emócióit beolvasztotta tanításaiba is.
Rézkarcai elkészítésénél legtöbbször vegyes technikát alkalmaz; melegtű, aquatinta, repesztőtinta. Az alkotási folyamat meghatározó része annak kigondolása is, hogy az egyes fázisok egymásutániságában melyik részletet milyen rézkarc technikával valósítja meg.
Illusztrálást egy-egy számára igen kedves vers esetében vállal, vagy az író, költő felkérésére. (Pl. Pintér Lajos: A Kondor Béla-ablak című rézkarc, Áprily Lajos istenes versei.) A Szülőfalum Endrőd című, a XIX-XX. századfordulója embereinek mindennapi életét, tárgyait, ünnepeit, nyelvjárását feldolgozó kötetek illusztrációit szülőfaluja iránti tiszteletből készítette, visszaemlékezve a gyermekkorában hallott történetekre, a házakra, ott élőkre. Alkotás közben nem csupán a formákat, színeket, de az illatokat és hangokat is felidézi; például a lovak patáinak dobogását. Ilyen inspirációból jött létre az Együtt a szélben vagy a Hármas- Körös vizében című rézkarc.
Számos kiállításon vett részt alkotásaival. Szívesen és gyakran tart előadásokat a művészetről, több kiállítás megnyitására kérték fel az évek során.
Munkássága, tanító évei szorosan kötik Kecskeméthez. Keze alatt sok tehetség indult el a művészetek irányába és törekedett felkelteni minden diákja érdeklődését a képzőművészet iránt, hozzájárulva a felnövekvő nemzedék kultúrájának kialakításához, alkotókedvének kibontakoztatásához.
Diákjaival több díjat nyert hazai, valamint külföldi képzőművészeti, művészettörténeti és fotóművészeti versenyeken. Diákjai nemzetközi megmérettetéseken 9 első helyet, 3 második helyezést és 1 harmadik helyezést értek el munkássága alatt. Országos versenyeken 58 diákja kapott díjat, közülük 47-en első helyezettek lettek.
1989. novemberében ötvenhat tanítványa alkotásaiból nyílt kiállítás Budapesten, az Átrium Hyatt Hotel kiállító termében „Ősi magyar motívumok mai tárgyakon” címmel, melyet dr. Fodor István a Magyar Nemzeti Múzeum akkori főigazgatója nyitott meg.
Diákjai munkái többször kerültek külföldi kiállítások falaira.
Díjai:
- Pilinszky János Alapítvány díja 1993
- Primus Inter Pares díj 2018
- Bozsó János - díj 2019
Elismerések:
- Gyomaendrődért plakett és oklevél
(Az Endrődi Füzetek c. kiadvány készítőinek, közös elismerése 1994)
- Kecskemét Megyei Jogú Város elismerő oklevele pedagógia munkásságáért
- Szent György Népfőiskola oklevele 2017
Művészeti tagság:
- Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete /képgrafikus/
- Kecskeméti Képzőművészek Köre
Kiállításai:
Összesen 74 önálló kiállításon állította ki munkáit Magyarországon és külföldön is, többek között Kínában és Szlovákiában.
105 kollektív kiállításon szerepeltek alkotásai hazánkban és külföldön /pl. Egyiptom, Japán, Macedónia, Románia, Szlovákia, Spanyolország, Bulgária, stb./