Vitéz Orbán Nándor életműve
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Vitéz Orbán Nándor életműve
Fellelhetőség helye
KECSKEMÉT
Kategória
sport
Értéktárba való felvétel dátuma
2019. március 19.
Információk forrása
Magyar Szablyavívó Iskola facebook oldala Máday Norbert: Kecskeméti kardok című könyve A magyar öttusa történetét bemutató könyvek Orbán György visszaemlékezései Somogyi Endre: A Honvéd Tiszti Vívó Klub története című könyve
A nemzeti érték leírása

Kecskeméten született 1910. február 10-én. Édesapja id. Orbán Nándor a helyi Polgári Leányiskola köztiszteletben álló igazgatója volt, édesanyja Viller Gizella ugyanitt tanárnő. 1916-1920 között az elemi iskolát végezte el. Diákként sorozatban nyerte a mezei futóversenyeket. Ezután a kecskeméti Piarista Gimnáziumba került, ahol 1928-ban érettségizett. Édesapja biztatására több sportággal ismerkedett meg, kedvet érzett a lövészethez is. 

A katonai pálya vonzotta, ezért a 18 éves fiatalember jelentkezett a Ludovika Akadémiára, azonban nem vették fel. A sikertelen felvételi nem keserítette el, másodszorra sikerrel járt. 1928-29-ben egy évet szolgált mint karpaszományos a kecskeméti tüzértisztes iskolában. 1933. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. Ludovikás évei alatt próbálkozott az ökölvívással, de az öttusánál maradt. 1933. augusztusától 1934. októberéig a kecskeméti 5. tábori tüzérosztályhoz került mint szakaszparancsnok. 1934. októberétől 1936. augusztusáig Budapesten az I. tábori tüzérosztálynál segédtisztként szolgált. 1936-38. között Örkényben a Vitéz Lovagló- és Hajtótanárképző Iskolában tanult. 1936-ban a téli edzőtáborban Galyatetőn futóedzésen az egyik társa tréfából elgáncsolta, porcleválást szenvedett el. Ennek ellenére a berlini olimpián öttusában ötödik helyezést ért el.

1938-ban Kecskeméten feleségül vette Virágháthy Zsófiát.

1940-ben részt vett az észak-erdélyi bevonulásban. 1942. március 27-én indult a keleti frontra hadosztályával. Az orosz harctéren Kurszk és Voronyezs környékén a szovjet vonal áttöréséért, majd a Tim melletti harcokban nyújtott kiváló teljesítményéért és vitéz magatartásáért a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje hadiszalagon és kardokkal kitüntetést érdemelt ki. Ezt követően a Don-kanyarban harcolt. Itt hősiességével tűnt ki társai közül. Egy esetben az ellenséges harckocsira felugrott, és kézigránáttal azt harcképtelenné tette, miközben több helyen megsebesült a szilánkoktól. Ezért a tettéért a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje hadiszalagon és kardokkal kitüntetést kapta.

1944. októberében az új-aradi hídfőben vívott kemény csata során mutatott újabb hősiességéért felettesei Signum Laudis hadi szalagon kitüntetésben részesítették. A későbbiekben a Battonya, Mezőhegyes, Csongrád, Gátér, Kecskemét vonalon harcolt és parancsnoksága alatt a Balaton északi partján, majd a Muraközön át a Dráva völgyébe visszavonulva a háború befejezéséig harcolt. 

1945. május 7-től szeptember 15-ig volt bolgár, majd szovjet fogságban Jánosházán és a celldömölki fogolykórházban. 1947-ben személyi tartalékállományba, majd 1948-ban nyugállományba helyezték. 

A háború után vívóedzőként szeretett volna elhelyezkedni Nagykanizsán, de mint egykori horthysta tisztnek ezt nem engedélyezték neki. 1948-1951 között fuvaros volt, szódás kocsisként dolgozott. 1951 végén a kitelepítés elől Balatonfenyvesre költöztek, ahol folytatódott hányattatása. Volt cikóriaszerződtető ügynök, kubikos, vasútépítő munkás. A létfenntartási nehézségek ellenére a sporttal való kapcsolatát nem veszítette el, amely egyben a túlélési lehetőséget is jelentette számára. 

1954-55-ben vízimentő tanfolyamot végzett, majd Budapesten úszómesteri és öttusa edzői vizsgát tett. 1955-ben sportszervezői állást kapott Bábolnán, majd Somogysásdra került az Állami Verseny Tenyésztelep ügető méneséhez idomárnak. A korábban kiselejtezett lovakat versenyekre készített fel. Javaslataival, újszerű elgondolásaival hozzájárult ahhoz, hogy az általa idomított lovak közül több lóval nemzetközi versenyeken kitűnő eredményeket értek el. 

1956-ban Nagykanizsa nemzetőr parancsnoka volt. Jórészt neki volt köszönhető, hogy a városban véres atrocitások nem történtek. Ennek ellenére 1957. január 31-én őrizetbe vették és a városi bíróságon 15 év börtönbüntetésre ítélték. Az ítéletet 1958. január 24-én a fellebbezési tárgyaláson 10 évre csökkentették. 1963-ban, hat évnyi raboskodás után közkegyelemben részesítették. 

1964-ben megbízták a siófoki lovasiskola vezetésével. 1965-ben elindult az öregfiúk öttusaversenyén, ahol együtt versenyzett régi barátaival és a közel húsz évvel fiatalabb olimpiai bajnokokkal. Majd ő vezethette a Tokióba induló öttusa válogatott utolsó edzését. 

Győrbe került, ahol edzősködött, vívást, lövészetet oktatott, de nem hagyták kibontakozni. Ezért 1970-ben Budapestre költözött, ahol edzősködött, de egy koholt vád miatt elbocsátották. 1972-ben nyugdíjba ment és a Nemzeti Galériában dolgozott teremőrként. 1976-ban leukémiás lett, sokáig küzdött a betegséggel, végül 1981. február 10-én, 71. születésnapján halt meg. A Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra a 44/2-1-9-es sírhelyen.

 2019. februárjában Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Szablyavívó Iskola emléktáblát állított Orbán Nándor emlékére a Messzi István Sportcsarnokban. 



Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Vitéz Orbán Nándor kecskeméti születésű öttusa olimpikon és magyar királyi honvédszázados. Az 1956-os nemzetőr parancsnok életműve olyan kiemelkedő értéke a magyar hősiességnek és sporttejesítménynek, amelyet méltán lehet a felnövekvő generációk számára példaképül állítani.Versenyekre készítette fel, javaslataival, újszerű elgondolásaival hozzájárult ahhoz, hogy az általa idomított lovak közül több lóval nemzetközi versenyeken kitűnő eredményeket értek el.Az első olyan kecskeméti születésű magyar öttusázó olimpikon, aki az 1936-os berlini olimpián nemzetközi eredményt ért el.
Képek