Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár történeti gyűjteménye és annak nyilvántartó és feltárórendszere
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár történeti gyűjteménye és annak nyilvántartó és feltárórendszere
Fellelhetőség helye
Kecskemét, Piaristák tere 8.
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2014. június 10.
Hivatalos weboldal
http://www.bacstudastar.hu/torteneti-gyujtemeny
Információk forrása
http://www.bacstudastar.hu/gyujtemenyunk http://www.bacstudastar.hu/torteneti-gyujtemeny
A nemzeti érték leírása

A Bács-Kiskun Megyei Katona József Megyei Könyvtár elődjének, Kecskemét th. Város Könyvtárának létrehozása egy 1894-es állami határozathoz kötődik, melyben megbízták az Országos Múzeumi és Könyvtári Bizottságot egy vidék felé irányuló könyvtár- és múzeumszervezési feladattal. Kecskemét th. Város Tanácsa Kada Elek polgármester javaslatára élt a könyvtár alapítással járó magas állami támogatással és 1897-ben határozatot hozott a nyilvános könyvtár létesítéséről, amely még szervezetileg nem különült el a múzeumtól és a levéltártól. A Szilády Károly levéltáros szervezte könyvállomány jórészt a városi törvényhatóság már használaton kívüli történeti és jogi könyveiből állott.

1899-ben a tanács rendeletben határozta meg a könyvtár fenntartására és gyarapítására szolgáló javadalom összegét, melynek fedezetére évi rendszeres államsegélyt kapott. Az alapbeszerzési terv szerinti szempontok a következők voltak: magyar nyelvű művek, Kecskeméttel kapcsolatos művek és néhány fontos tudományterület – történelem, jog, statisztika, gazdaság -, szótárak, klasszikus világirodalmi alkotások fordításai. A könyvek nagy részét a Magyar Tudományos Akadémia, a Franklin Társulat és az Atheneum Rt. kiadványaiból szerezték be. A fokozatos gyarapodás miatt egyre nagyobb lett a könyvtár helyigénye, az ideiglenes elhelyezés miatt megoldatlan volt a nyilvánossá tétel is.
1906-ban a Városháza földszinti galériáját – eredetileg múzeumnak szánták – rendezték be könyvtárnak. 1911-ben Szilády Károlyt nevezték ki a könyvtár és múzeum igazgatójává és ekkor felvetődött a könyvtárépítés szükségessége is.
A könyvtár tulajdonába került nagy értékű hagyatékok a tudományos képet erősítették: a még 1899-ben megvásárolt Pesty Frigyes történettudós és író többnyire német nyelvű jogi és szépirodalmi fordításokból álló könyvei, az 1923-ban megszerzett halasi református lelkész, irodalomtörténész Szilády Áron felbecsülhetetlen értékű keleti kéziratokból és régi magyar nyomtatványokból, régi magyar könyvekből – 1711 előtt készült könyvek, melyek könyv- és kultúrtörténeti ritkaságok! – , valamint saját műveiből álló gyűjteménye, 1924-ben dr. Horváth Mihály kecskeméti országgyűlési képviselő könyvtára, valamint az ajándékként az állományba kerülő, többnyire idegen nyelvű Podmanitzky-féle Stréter János gyűjtemény. Ezen nagy értékű, történetiségük és könyvművészeti szépségük miatt is ritka könyvekre 1930-ban még csak korlátozott könyvtári nyilvánosságot engedélyeztek, helyben használatra is alig volt lehetőség.
Szilády Károly halála után, 1934-ben Garzó József majd 1937-ben Szabó Ambrus lett a könyvtár vezetője. Ő készítette el ebben az évben a könyvek teljes leltározását, melynek eredménye 21.222 db mű 39.000 kötetben.
Az 1940-es évek háborús pusztítása pótolhatatlan veszteséget okozott a könyvtár állományában: elégett a Régi Magyar Nyomtatványok és a Régi Magyar Könyvtár ritka kincsű, az egész magyar kultúra egyetemes értékű alkotásai közé sorolt dokumentumok szinte teljes egésze.
1996-ig a könyvtár egyik belső raktárában tárolták a gyűjteményt.
A könyvtár 1996-ban átadott új épületében méltó helyére került a Történeti Gyűjtemény teljes állománya az épület második emeleti galériáján. Jelenleg az intézmény alapításától kezdve – a háborús pusztulásból megmaradt – 1947-ig beszerzett, mintegy 20 ezer dokumentum tartozik a gyűjteménybe.
A gyűjtemény korlátozottan nyilvános, tehát a dokumentumokhoz csak a munkakörileg megbízott könyvtárosok férhetnek hozzá. Az állomány speciális, nagyságrendi raktározási rendet követ. A Történeti Gyűjtemény dokumentumainak szolgáltatása a Helyismereti gyűjteményben történik, nyitva tartási időben, állandó felügyelet mellett. A szolgáltatást a beiratkozott olvasók kérőlappal vehetik igénybe.

A Történeti Gyűjteményben megtalálhatóak a régi városi könyvtár eredeti kézzel írott leltárkönyvei, gyarapodási naplói, a beszerzéssel kapcsolatos egyéb jegyzetek. A raktári lapok nagy része is őrzi még a korabeli könyvtárosok kézírását. A gyűjtemény feltárásához eredetileg egy szintén kézzel írott betűrendes és tárgyszavas katalógust használtak, valamint egy, könyvtárszakmai szempontból is érdekességnek számító, speciális katalógus-kartondobozokban tárolt cédulagyűjteményt, amely az állomány tartalmi feltárását biztosította.

A Történeti Gyűjtemény állományának kézírásos katalóguscédulái mindmáig az erre a célra készített eredeti, a városi könyvtárral körülbelül egyidős katalógusszekrényben találhatóak.
A muzeális dokumentumok közül az 1800 előtt kiadott hungaricumok külön, szintén e célra készített négy darab üvegajtós szekrényekben nyertek elhelyezést.

22/2005. (VII. 18.) NKÖM rendelet a muzeális könyvtári dokumentumok kezelésével és nyilvántartásával kapcsolatos szabályokról elnevezésű jogszabály alapján a Történeti Gyűjteményben 1443 db muzeális értékű dokumentumot őrzünk. Ide az 1851 előtt Magyarországon vagy külföldön megjelent hungaricumok tartoznak.

Miután a kutatók számára ma is nélkülözhetetlen gyűjtemény számos értékes darabja az évek során megrongálódott, a könyvtár kiemelt feladatának tekinti ezek megóvását, restaurálását. A könyvtár épületében található kötészeti műhelyben is több könyv és időszaki kiadvány fizikai állapotán javítottak a szakemberek. Ugyanakkor az elmúlt években pályázati források segítségével sikerült jelentős számú művet a könyvtári szolgáltatásra alkalmas fizikai állapotúvá tenni. Ilyen volt például az alábbi két antikva:
Szathmár-Németi Mihály (1638-1689)
A’ négy evangelisták szerént való dominica avagy az Ur Jesus Cristustúl praedikáltatott, és Ő Felségéről irattatott historiáknak, régen vasárnapokra rendeltetet evangéliomi leczkéknek, praedikatiokban való magyarázattya… [Nyomtatott szöveg] / Szath. Nemethi Mihály . – Kolosváratt : Veres-egyházi Mihály által, 1675. – [28], 732[834!] p. ; 8° (19 cm)
Restaurált, kapcsos, fatáblás bőrkötésben. – A címlap, és több helyütt a lapok pótoltak. – RMK I. 1179. -
Muzeális értékű dokumentumok közül:
Czeglédi István (1620-1671)
Már minden épületivel s-fegyveres házaival edgyütt, el-készült, Sion vára… [Nyomtatott szöveg] / mellyet … idvezült Czegledi Istvan … éltében fel-rakott és el-végezett volt … ; mostan penig, hólta után … ki-bocsáttatott, Köleseri Sámuel … által. – Sáros-patakon ; Colosvárat : Rosnyai Jan[os] által, 1675. – [30], 655, [64] p. ; 8° (20 cm)
Restaurált bőrkötésben, tokban, a kötet mellett a hiányzó lapokról kiegészítő füzet.
Az antikvák mellett restaurálásra kerültek azok a dokumentumok is, melyek a helytörténeti kutatás szempontjából kiemelt fontossággal bírnak: a Tudományos Gyűjtemény évfolyamai, illetve a Kecskeméti Nagy Képes Naptár 20. századi, de gyakran forgatott kötetei.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
A Történeti gyűjtemény olyan könyv- és kultúrtörténeti ritkaságokat tartalmaz, amelyek mind a magyar, mind az egyetemes kultúra történetiségük és könyvművészeti szépségük miatt is felbecsülhetetlen értékű darabjai. Kivonata mindazon ismereteknek, amely a 17-től a 19. századig az európai és azon belül a magyar tudást fémjelzik. Külön értéke, hogy olyan dokumentumok is találhatóak a gyűjteményben, amelyek Kecskemétre vonatkozóan is jelentős helyi- és kultúrtörténeti vonatkozásokat tartalmaznak, így értékük ezzel is sokszorozódik. Ilyen dokumentum többek között a már említett Tudományos Gyűjtemény című folyóirat 1817-1841 között megjelent több része is, mely a legnagyobb magyar drámaíró, Kecskemét város szülötte, Katona József több kisebb prózai írásait adta közre.