Polyák Ferenc fafaragó munkássága
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Polyák Ferenc fafaragó munkássága
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2014. december 8.
Információk forrása
www.aranyhomok.hu. www.aranyhomok-porteka.hu
A nemzeti érték leírása

Földműves családból származott, Matkón az "öreg iskolába" és Kecskeméten a Piarista gimnáziumba járt. Meghatározó élményeket szerzett a pásztorkodás és más mezőgazdasági munkák végzése során. Végzett néprajzi gyűjtéseket,népi együttest szervezett, szakkört vezetett, fafaragást tanított. Gyermekkora óta foglalkozott fafaragással, először a mindennapi használati tárgyakat díszítette, később már szobrokat és domborműveket is faragott. Baltával és vésővel dolgozott, a keményebb fafajtákat kedveli (diófa, szilfa( ahogy Ő nevezi:paraszt márvány), tölgyfa,vadkörtefa), témáit leggyakrabban a népi életből vette. Munkásságáról portréfilm is készült "Pusztai faragó ember" címmel.[1] . Kecskeméthez tartozó matkópusztai tanyáján élt. Több munkája is megtalálható a megyeszékhelyen működő Naiv Művészek Múzeumában.

 

Rockenbauer Pál által szerkesztett Kisvasutak Magyarországon - Kecskeméti Kisvasút című 1971-es filmben Polyák Ferenc így vallott munkásságáról:

"Namost, hogy az ember ezt faragja, állandóan ösztönöz valami, megfog. Vagy egy fájdalom, szomorúság, vagy valami bánat, vagy hallok ősi, régi történeteket az itt élt betyárokról. Namost ezek a történetek, babonás históriák, mindenféle pletyka, elbeszélés, ami itt történik, fiatal lányok, legények vagy idősebb emberek mind belekerülnek a faragásba, formát adok nekik. Érzem azt, hogy így élnek tovább ezek az emberek."[2]

Weöres Sándor Szekér Endrének írott versében így írt róla:

"Polyák Ferit köszöntsd nevembe,
 keze alatt a szép csodák 
 öltöznek fa-redőzetekbe,
 faragott-vésett bibliák."

 

Egy másik versben pedig Rónay György a következőket írja:

"Az emberek elmúlnak, a fák sorra kidőlnek,
 Tűnődik,mit tehet, hogy itt marassza őket.
 Így jár-kel a világban. A kezében szekerce,
 Hogy a múlandót mégis maradóbbá teremtse."

Munkái

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Díjai, elismerései: Népművészet Mestere díj, 1987. Bács-Kiskun megye Művészeti díja, 2000. Katona József-díj, 2009.