Bahget Iskander fotóművész életműve
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Bahget Iskander fotóművész életműve
Fellelhetőség helye
Kecskemét-Hetényegyháza, Kossuth Lajos u. 63.
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2015. április 9.
Hivatalos weboldal
http://iskander.hu/
Információk forrása
• Bahget Iskander: Egy marék világ Kecskemét, 2002. • Hivatalos honlap: http://iskander.hu/ • Kriskó János: Bahget Iskander Kecskeméti TV, 1996. • Sári Zsuzsanna portréfilmjét a 39. Magyar Filmszemlén vetítették a Bem Moziban, 2008-ban • Interjú Bahget Iskander fotóművésszel, Al Jazeera TV, 2012. • Duna TV, KULTIKON, 2014. • MTVA - Kvartett, 2014. • Duna TV, KULTIKON, 2015.
A nemzeti érték leírása

1943. augusztus 14-én született El-Barazinban, Szíriában, 1967 óta él Magyarországon.
1968 óta foglalkozik fényképezéssel, és szerepel országos csoportos és egyéni kiállításokon. Közel 300 alkalommal rendezett egyéni kiállítást Magyarország mellett a világ számos országában. Szervezett tárlatot az erdélyi menekültek javára 1989-ben, az autista gyermekek megsegítésére 1999-ben, de felajánlotta munkáit a Magyar Fotográfusok Háza restaurálására is 2002-ben. 2014-ben a Kecskeméti Kulturális Központban hatalmas szakmai és közönségsikert hozó, egyedülálló kiállítást rendezett a modernkori anyaságot bemutató fotóiból.

Főként fekete-fehér szociofotói, portréi, a sivatagi világgal kapcsolatos tájképei, a magyar irodalom és a képzőművészet több jeles képviselőjéről készült fotográfiái ismertek (például Illyés Gyula, Faludy György, Buda Ferenc, Kányádi Sándor, Sütő András, Gion Nándor, Esterházy Péter, Diószegi Balázs, Tóth Menyhért.

Alkotásai számos gyűjteményben, képtárban, múzeumban megtalálhatóak, többek között Romániában (Erdélyben), Szerbiában, a Kecskeméti Fotográfiai Múzeumban, Egyiptom Nemzeti Múzeumában (Ahmad Shawki Múzeum) és Szíriában a Latakiai Kulturális Központban, a Katari fotóművész szövetségben, valamint Ománban.

Szorosan kötődik a kecskeméti FORRÁS című irodalmi, szociográfiai, művészeti folyóirathoz. Alapításától a megszűnéséig a Nagybaracskai Alkotótelep résztvevője, kiállítója. Rendszeres résztvevője a Veránkai Írótábornak. Az arab és a magyar kulturális kapcsolatok elhivatott ápolója. Az arab világ számos országában Iskander kiállításai, képei nyújtanak hiteles képet a magyar emberekről, tájakról, életsorsokról. Az arab nyelvű, közel húsz országban megjelenő Kék Duna című havilapban a magyar kultúra, történelem jeles eseményeit és alakjait mutatja be írásaival és fotóival. Emellett a Kecskemét Magazin, valamint a Kecskenet információs portál (www.kecskenet.hu) munkatársa. Alapító tagja és munkatársa a Hetényi Köztér című újságnak.

1990 óta saját műtermében reklám- és divatfotókat készít, szórólapokat és prospektusokat, illetve katalógusokat tervez.

Számos szaklap és médium foglalkozott művészetével Magyarországon és külföldön egyaránt.
Számos művészeti közösség tagja:1968 – a Rosti Pál Fotóklub tagja, 1972 – a Kecskeméti Fotóklub tagja, 1980 – a Magyar Fotóművészek Szövetség tagja, 1987 – a Művészeti Alap (ma: MAOE) tagja, 1990 – a Magyar Újságírók Országos Szövetségének tagja; megalakulásától a Műhely Művészeti Egyesület tagja.

Díjainak, elismeréseinek, jutalmainak száma meghaladja a százat, köztük:

·        1968: Országos Egyetemi és Főiskolai fotópályázat díja

·        1978: 13. Országos Kulich Gyula Premfotó Kiállítás I. helyezett, Békéscsaba

·        1979: Bács-Kiskun Megye Művészeti Díja

·        1986: SZMT-díj

·        1987: Kulturális Miniszteri Kitüntetés

·        2004: Kecskemét Közművelődéséért Díj

·        2005: Bács-Kiskun Megyei Művészeti Díj

·        2007: Prima Primissima Díj döntőbe jutott jelöltje

·        2008: Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje

·        2010: Hetényegyházáért Díj

·        2010: Megyei Prima Díj/Magyar Képzőművészet kategória

·        2010: Egyiptomi Kulturális Minisztérium elismerése

·        2011: Katari Kulturális Minisztérium elismerése

·        2011: Pilinszky-díj

·        2012: Pro Urbe Díj, Kecskemét

·        2012: Magyar Érdemrend Tisztikeresztje

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Bahget Iskander a pillanat művészetének tartott fotóművészet azon alkotója, akinek képei az esztétikai értékük mellett mindig képesek újat mondani korunk emberéről. Buda Ferenc Kossuth-díjas költő találó szójátékkal ”szírrealista„ jelzővel illette Iskander művészetét, amely a fotóművészet egyik, szír és magyar gyökerekből táplálkozó kiemelkedő teljesítménye.
Képek
Kezek
Kezek
Sivatag II. Algéria 1981
Sivatag II. Algéria 1981
Anyaság II.
Anyaság II.
Faludy
Faludy