Lakó Sándor Kamarazenekar művészeti tevékenysége
A nemzeti érték adatai
Érték megnevezése
Lakó Sándor Kamarazenekar művészeti tevékenysége
Fellelhetőség helye
Kecskemét
Kategória
kulturális örökség
Értéktárba való felvétel dátuma
2015. szeptember 15.
Hivatalos weboldal
https://www.lskz.hu/
Információk forrása
www.lskz.hu Hörcsök Imre horcsok.imre@gmail.com
A nemzeti érték leírása

A Lakó Sándor Kamarazenekar 2004-ben alakult a kecskeméti M. Bodon Pál Zeneiskola volt növendékeiből, az alapító tagok már a Műszaki Főiskola Kamarazenekarában is együtt zenéltek a 70-es években, melynek évtizedeken át haláláig Lakó Sándor volt a vezetője.

A zenekar tevékenységével igyekszik folytatni névadója azon törekvését, mely szerint lehetőséget kell biztosítani a muzsikáláshoz azoknak is, akik zeneiskolai tanulmányaik után nem a zenei pályát választják fő hivatásként. Ennek megfelelően a zenekar tagjai főállású munka vagy tanulmányok mellett zenélnek, az aktív tagok száma 18.

Az újjáalakult zenekar munkáját művészeti vezetőként Palotás József, az M. Bodon Pál Zeneiskola volt igazgatója indította el, majd 2008-tól ezt a feladatot aktív közreműködőként Róbert Gábor, a Kecskeméti Tanítóképző Főiskola nyugalmazott tanára vette át. Mindketten kollégái, zenésztársai voltak Lakó Sándornak.

2012 őszén a zenekar meghívást kapott Németországba. A németországi koncertre a felkészítő munkát Gyalus Erika irányította, akit a megkezdett munka folytatásaként 2013-tól művészeti vezetővé választott a zenekar.

Az együttes a nagy klasszikusok darabjai mellett különös gondot fordít a magyar zeneszerzők műveinek ápolására, bemutatására. A hagyománnyá váló adventi és húsvéti koncertsorozatokat a keresztény felekezetek és egyházi szervezetek, valamint az iskolák egyaránt örömmel fogadják.

Szakmai céljaik között szerepel a repertoár szisztematikus bővítése, taglétszámuk építése, a zeneiskolai növendékek felkarolása, valamint kapcsolatépítés hasonló céllal működő belföldi és külföldi együttesekkel.

A zenekar céljai, tevékenységi köre:

  • önálló koncertek adása Kecskeméten, alkalmanként meghívásra más városokban is
  • együttműködés, közös koncert adása magyar vagy külföldi együttesekkel, kórusokkal
  • egyházi zenei szolgálat az ökumené szellemében Kecskeméten és környékén
  • átlagosnál magasabb számú hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó köznevelési intézmények ünnepségein az esemény méltó megünnepléséhez való hozzájárulás, ezzel hagyomány- és értékőrző tevékenység végzése Kecskeméten
  • zenei ismeretterjesztő, népszerűsítő tevékenység folytatása köznevelési intézmények szabadidős tevékenysége keretében az alapfokú művészetoktatásban nem részesülő gyermekek részére
  • fogyatékkal élő gyermekek részére zenei program szervezése évente legalább egy alkalommal
  • fellépés civil szervetek rendezvényein, azok programjainak gazdagítására
  • jószolgálati tevékenység végzése szociális intézményekben, családi eseményeken
  • fellépés vállalása jótékonysági rendezvényeken
  • szereplési lehetőség biztosítása fiatal, tehetséges zeneiskolai növendékeknek
  • szereplési lehetőség biztosítása fiatal zenetanároknak, művészeknek
  • ismeretterjesztő tevékenység folytatása a honlapon keresztül

Youtube videó: A. Vivaldi: Gloria D-dúr RV589

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
A zenekar legfőbb küldetése, hogy Kecskemét város kulturális és társadalmi eseményein zenei szolgálatot nyújtson. Fellépéseik színesítik Kecskemét város kulturális életét, őrzik, ápolják a város zenei hagyományait. A kamarazenekar átlagosan évi 25-30 egyházi, társadalmi, iskolai és családi rendezvényen szerepel. Különlegessége, hogy törekszik arra, hogy tagjai kis kamara felállásban is tudjanak fellépéseket vállalni, így némely koncerten megszólalnak kamaradarabok is, de többször a kis együttesek önálló fellépéseket is vállalnak.
Képek